Borders League 2018-19

Finalised Individual Results from Race 3 on 9th December 2018 at Trac Mon, Anglesey - distance : 5 miles (certified)

Rank Rank
M
Rank
F
Name Time Category Category
Rank
CLUBNAME
1 1   Joe BODEN 26:25 SM 1 Wallasey AC
2 2   Dave BENNETT 26:39 MV40 1 Ellesmere Port RC
3 3   Stephen SKATES 27:11 MV40 2 Prestatyn RC
4 4   Andy BROMLEY 27:25 SM 2 Prestatyn RC
5 5   Lee JONES 27:28 MV45 1 Deeside AAC
6 6   Elliot COX 27:42 SM 3 Buckley Runners
7 7   Rob PEARSE 27:51 MV40 3 Wallasey AC
8 8   Dean LONGLEY 27:55 SM 4 Prestatyn RC
9 9   Luke NORTHALL 28:07 SM 5 Wrexham AAC
10 10   Sion ROBERTS 28:17 U20M 1 West Cheshire AC
11 11   Steven FORSYTH 28:30 SM 6 Prestatyn RC
12 12   John STONE 28:34 SM 7 Ellesmere Port RC
13 13   Jez BROWN 28:37 MV45 2 Buckley Runners
14 14   Joel GOMES 28:43 SM 8 Wrexham AAC
15 15   Jay WALKER 28:59 SM 9 Wallasey AC
16 16   Jac GOODALL 28:59 U20M 2 West Cheshire AC
17 17   Chris FITZPATRICK 29:05 MV40 4 Helsby RC
18 18   David WHITE 29:07 SM 10 Buckley Runners
19 19   Greg JONES 29:15 SM 11 Wallasey AC
20 20   Stephen BUCKLE 29:17 MV45 3 Chester TC
21 21   Graham WELLS 29:20 MV40 5 West Cheshire AC
22 22   John HEAP 29:24 MV45 4 Wirral AC
23 23   Jack POLAND 29:26 SM 12 Wallasey AC
24 24   Connor MCARDLE 29:27 SM 13 Wallasey AC
25 25   Josh CEREFICE 29:30 SM 14 Prestatyn RC
26 26   Chris CALLAGHAN 29:32 MV40 6 Buckley Runners
27 27   Pete CLARKE 29:34 SM 15 Wallasey AC
28 28   Matt GOODWIN 29:37 SM 16 Wallasey AC
29   1 Emily KEARNEY 29:43 SF 1 Wirral AC
30 29   Matthew GIBBS 29:49 SM 17 Ellesmere Port RC
31 30   Tom GILLBANKS 29:55 U20M 3 Wallasey AC
32 31   Craig DAVIES 30:11 MV45 5 Buckley Runners
33 32   Chris COLLINS 30:17 SM 18 Helsby RC
34 33   Mark NEWNS 30:19 MV40 7 Wirral AC
35 34   Simon DUNK 30:22 SM 19 Wirral AC
36 35   Daniel RYDER 30:36 SM 20 Helsby RC
37 36   Andy HOWARTH 30:44 MV40 8 Chester TC
38 37   Mark AMPHLETT 30:48 SM 21 Helsby RC
39 38   Sean TRUETT 30:50 SM 22 Buckley Runners
40 39   Philip TOMKINSON 30:55 SM 23 Helsby RC
41 40   Simon ROBERTS 30:56 MV45 6 Buckley Runners
42   2 Hannah COWLEY 30:58 SF 2 Helsby RC
43 41   Simon WILDE 31:01 MV45 7 Chester TC
44 42   Sam BELLIS 31:03 SM 24 Buckley Runners
45 43   Joe JOHNSON 31:10 MV45 8 Birkenhead AC
46 44   Leon BAGNALL 31:14 SM 25 Prestatyn RC
47 45   Colin THOMPSON 31:15 SM 26 Helsby RC
48 46   Matthew LARKIN 31:21 MV45 9 Helsby RC
49 47   Steve EDWARDS 31:22 SM 27 Ellesmere Port RC
50 48   Andrew CLAGUE 31:24 MV50 1 West Cheshire AC
51 49   Canyon WILSON 31:28 SM 28 Prestatyn RC
52 50   Alex GIFFORD 31:28 MV40 9 Ellesmere Port RC
53 51   Alex NORTON 31:31 U20M 4 Wallasey AC
54 52   Euan CONEY 31:32 U20M 5 Deeside AAC
55 53   Colin BISHOP 31:33 MV55 1 Helsby RC
56 54   Danny PADDOCK 31:42 SM 29 West Cheshire AC
57 55   Emlyn OWEN 31:52 MV40 10 Eryri Harriers
58 56   Andrew PEERS 31:58 SM 30 Buckley Runners
59 57   Chris THOMAS 32:07 SM 31 Cybi Striders
60 58   Robert ALEXANDER 32:07 SM 32 Prestatyn RC
61 59   Colin PALMER 32:08 MV55 2 Wallasey AC
62 60   Will FERGUSON 32:11 SM 33 Wirral AC
63 61   Eddie DAVIES 32:15 MV50 2 Buckley Runners
64 62   Irfon ROWLANDS 32:20 MV50 3 Cybi Striders
65 63   Steve HARRISON 32:25 MV45 10 Birkenhead AC
66 64   Kevin SMITH 32:27 SM 34 Helsby RC
67 65   Michael WARING 32:30 MV50 4 Chester TC
68 66   Matt GILLBANKS 32:34 MV45 11 Wallasey AC
69 67   Peter JONES 32:34 MV40 11 Cybi Striders
70   3 Sarah KEARNEY 32:38 FV40 1 Wirral AC
71 68   Kevin CLARK 32:39 MV50 5 Cybi Striders
72 69   Andrew E JONES 32:47 MV40 12 Buckley Runners
73 70   Tim HARGREAVES 33:01 MV50 6 Buckley Runners
74 71   James HOOTON 33:01 MV45 12 Cybi Striders
75   4 Jen ADAMS 33:03 FV35 1 Buckley Runners
76 72   John PARLEVLIET 33:05 MV40 13 West Cheshire AC
77 73   James ROGERS 33:06 MV45 13 Prestatyn RC
78 74   Phil MAGRAW 33:08 SM 35 Ellesmere Port RC
79   5 Katie CLARKE 33:09 U20F 1 West Cheshire AC
80 75   Sean KENNEDY 33:14 SM 36 Chester TC
81 76   Karl WILLIAMS 33:23 MV45 14 Buckley Runners
82 77   David FORD 33:26 MV45 15 Wrexham AAC
83 78   Ali CHANT 33:30 MV45 16 Eryri Harriers
84 79   Nick WILSON 33:37 MV45 17 Wirral AC
85 80   Matthew NICHOLSON 33:42 SM 37 Ellesmere Port RC
86 81   Jacob James FOY 33:45 SM 38 Deestriders RC
87 82   Ian RUTHERFORD 33:49 MV45 18 Helsby RC
88 83   Brian BEECROFT 33:54 MV65 1 Wirral AC
89 84   Arwel LEWIS 33:55 MV60 1 Eryri Harriers
90 85   Vic BELSHAW 33:56 MV55 3 Prestatyn RC
91 86   Adam WILLIAMS 34:04 MV45 19 Buckley Runners
92 87   Graham EARLAM 34:09 MV60 2 Ellesmere Port RC
93 88   Brad CRITCHLEY 34:14 SM 39 Ellesmere Port RC
94   6 Jay JENNIONS 34:18 FV35 2 Deestriders RC
95 89   Paul FRODSHAM 34:21 MV60 3 Helsby RC
96 90   George NIXON 34:26 MV65 2 Prestatyn RC
97 91   James MORGAN 34:32 SM 40 Chester TC
98   7 Ceri COOK 34:32 FV50 1 Buckley Runners
99 92   Gareth BOYD 34:35 MV45 20 Helsby RC
100   8 Claire HARRIS 34:40 SF 3 West Cheshire AC
101 93   Max WILLIAMS 34:41 MV45 21 Wrecsam TC
102 94   Josh HUMPHREYS 34:46 SM 41 Cybi Striders
103 95   Colin BERRY 34:47 MV50 7 Ellesmere Port RC
104 96   Ian MULLIGAN 34:57 MV50 8 Cybi Striders
105 97   Peter RODRIGUEZ 35:04 MV40 14 Helsby RC
106 98   Stephen CLARKE 35:06 MV45 22 Wallasey AC
107   9 Laura BAYNHAM-HUGHES 35:08 FV40 2 Helsby RC
108   10 Gemma KELLY 35:14 SF 4 Chester TC
109 99   Stephen NORTON 35:16 MV50 9 Wallasey AC
110 100   Rory WILLSON 35:22 U20M 6 West Cheshire AC
111 101   Sean SIMMONS 35:23 MV45 23 Chester TC
112   11 Juliane MCHUGH 35:27 FV45 1 Chester TC
113   12 Issy CLARKE 35:31 U20F 2 West Cheshire AC
114   13 Rebecca BLACKLOCK 35:35 SF 5 Wallasey AC
115 102   Kyle WILLIAMS 35:41 SM 42 Wrecsam TC
116   14 Jane DOUGHTON 35:41 FV40 3 Buckley Runners
117 103   James SALT 35:43 MV40 15 Abergele Harriers
118 104   James JONES 35:56 MV50 10 Helsby RC
119 105   Stephen WEEDMAN 35:57 MV50 11 Prestatyn RC
120   15 Anne ROSBOTTOM 36:01 FV45 2 Wirral AC
121 106   Dave MCALISTER 36:02 MV55 4 Wallasey AC
122   16 Emma COLLINS 36:06 FV55 1 Abergele Harriers
123 107   Steve PARSONS 36:08 MV45 24 Chester TC
124 108   Martyn BARNABY 36:09 MV40 16 Abergele Harriers
125   17 Jennifer RAMBALDI 36:11 SF 6 Buckley Runners
126 109   Iain WOOD 36:13 MV60 4 Chester TC
127   18 Anna KENNY 36:16 FV35 3 Wallasey AC
128   19 Traci SHIPLEY 36:18 FV50 2 Chester TC
129 110   Paul AIRD 36:20 MV55 5 Deestriders RC
130 111   Paul LEWTEY 36:24 MV40 17 Deestriders RC
131 112   Ben HARRISON 36:27 SM 43 Prestatyn RC
132 113   Barry LODER 36:29 MV45 25 Wrecsam TC
133 114   James O'HARA 36:33 SM 44 Helsby RC
134 115   Dave WOOTTON 36:46 MV50 12 Buckley Runners
135 116   Ian ACKROYD 36:47 MV55 6 West Cheshire AC
136 117   Lee JONES 36:56 SM 45 Buckley Runners
137 118   Andy COTGRAVE 36:59 MV40 18 Wallasey AC
138 119   Kevin CHALLINOR 37:03 MV55 7 Buckley Runners
139 120   Dave TIERNAN 37:07 MV50 13 West Cheshire AC
140   20 Christine CAMMILLARE 37:08 FV35 4 Deestriders RC
141 121   Dave OLDFIELD 37:11 MV60 5 Tattenhall Runners
142 122   Richard WESTWOOD 37:13 MV40 19 Wrexham AAC
143   21 Carol SHAW 37:22 FV55 2 Helsby RC
144   22 Michelle ALTY 37:28 FV50 3 Wallasey AC
145   23 Debra BEMAND 37:31 FV45 3 West Cheshire AC
146 123   John JONES 37:33 MV60 6 Abergele Harriers
147 124   Colin THOMSON 37:35 MV40 20 Birkenhead AC
148   24 Claire WYN-JONES 37:36 SF 7 Ellesmere Port RC
149   25 Jane LINDLEY 37:38 FV50 4 Buckley Runners
150   26 Sarah RYDER 37:49 FV45 4 Wrecsam TC
151   27 Linda JONES 37:51 FV50 5 Wrexham AAC
152   28 Joy HUNTER 37:54 FV35 5 Buckley Runners
153 125   Rodney JONES 37:55 MV55 8 Tattenhall Runners
154 126   Sion ROBERTS 37:59 MV40 21 Cybi Striders
155 127   Andrew BARNARD 38:06 MV40 22 Buckley Runners
156 128   Andy WARING 38:10 MV60 7 Birkenhead AC
157 129   Colin HUNT 38:14 MV65 3 Wrecsam TC
158   29 Tracy ROGERS 38:16 SF 8 Buckley Runners
159 130   Daniel Mark HUGHES 38:18 SM 46 Buckley Runners
160 131   Dewi WILLIAMS 38:21 MV45 26 Cybi Striders
161   30 Heidi SLATER 38:27 U20F 3 Wallasey AC
162 132   Anthony HOWE 38:29 MV40 23 Abergele Harriers
163 133   Duncan WATTS 38:32 SM 47 Cybi Striders
164 134   Arwel JONES 38:36 MV55 9 Prestatyn RC
165   31 Jaclyn ARTIST 38:37 FV35 6 Eryri Harriers
166 135   Kevin ANKERS 38:43 MV40 24 Ellesmere Port RC
167   32 Margaret LUDDEN 38:48 FV55 3 Buckley Runners
168 136   Steven BROWN 39:04 MV45 27 Prestatyn RC
169 137   Ben WILLIAMS 39:09 MV40 25 Helsby RC
170   33 Becky LAW 39:16 SF 9 Eryri Harriers
171 138   Emyr DAVIES 39:18 MV75 1 Eryri Harriers
172 139   Derek MCARDLE 39:22 MV55 10 Wallasey AC
173   34 Claire CONEY 39:23 FV50 6 Buckley Runners
174 140   Kevin FITZPATRICK 39:26 MV40 26 Ellesmere Port RC
175 141   James HARVEY 39:27 MV40 27 Ellesmere Port RC
176 142   Malcolm JONES 39:31 MV65 4 Eryri Harriers
177 143   John PEERLESS 39:32 MV60 8 Birkenhead AC
178   35 Louise MARSDEN 39:32 SF 10 Wallasey AC
179   36 Elen Haf JONES 39:34 FV35 7 Cybi Striders
180   37 Florence WOODWARD-MOOR 39:36 SF 11 Helsby RC
181   38 Mel BARKER 39:42 FV40 4 Tattenhall Runners
182 144   Alan NEWELL 39:46 MV50 14 Abergele Harriers
183 145   Paul MAITLAND 39:52 MV50 15 Cybi Striders
184   39 Mary REES 39:56 FV65 1 Wallasey AC
185 146   Bob BENSON 39:57 MV65 5 West Cheshire AC
186   40 Helen BAINBRIDGE 39:58 FV40 5 Wrecsam TC
187   41 Amy RYDER 40:00 U20F 4 Wrecsam TC
188 147   Gareth HUGHES 40:02 MV70 1 Prestatyn RC
189 148   Grahame SHONE 40:04 MV65 6 Abergele Harriers
190   42 Helen BLAIR 40:09 FV50 7 Eryri Harriers
191   43 Rosemary SYMMS 40:10 FV60 1 Chester TC
192 149   Michael STONE 40:15 MV55 11 Wirral AC
193   44 Jan MCARD 40:20 FV45 5 Wallasey AC
194   45 Danielle RYDER 40:23 SF 12 Helsby RC
195 150   Anthony KENNEDY 40:27 MV60 9 West Cheshire AC
196   46 Debbie READ 40:30 FV60 2 Helsby RC
197   47 Christine BIRCH 40:34 FV70 1 Abergele Harriers
198   48 Rachel SAUNDERS 40:38 FV55 4 Wallasey AC
199   49 Ellie SALISBURY 40:50 FV55 5 Eryri Harriers
200 151   Pete BARHAM 40:57 MV45 28 Wallasey AC
201 152   Peter SMITH 41:00 MV55 12 West Cheshire AC
202 153   Brent WILSON 41:04 MV55 13 Tattenhall Runners
203 154   Alan JONES 41:11 MV45 29 Prestatyn RC
204   50 Susie WOODWARD-MOOR 41:13 FV50 8 Helsby RC
205   51 Grace HART 41:15 FV45 6 Tattenhall Runners
206 155   Kevin BURNS 41:18 MV60 10 Deestriders RC
207 156   Nick VENABLES 41:21 MV45 30 Wrexham AAC
208 157   David E MORRIS 41:23 MV60 11 Deestriders RC
209   52 Diane HOLMES 41:41 FV60 3 Cybi Striders
210 158   Michael NORRIS 41:47 MV55 14 Deestriders RC
211 159   Toby SHIPLEY 41:55 MV45 31 Chester TC
212   53 Sarah PITT 41:59 SF 13 Deestriders RC
213   54 Jo HOPPES 42:01 FV35 8 Prestatyn RC
214 160   Gavin RUSHTON 42:02 SM 48 Wrecsam TC
215   55 Maria HUNTER 42:04 FV35 9 Wallasey AC
216 161   Richard HARE 42:14 MV45 32 Birkenhead AC
217   56 Jo LEWIS 42:20 FV45 7 Prestatyn RC
218 162   Alwyn WILLIAMS 42:25 MV40 28 Cybi Striders
219   57 Helen SYMONDS 42:36 FV50 9 Wallasey AC
220   58 Wendy OWEN 43:01 FV40 6 Deestriders RC
221   59 Sharon LAMONT 43:08 FV50 10 Wallasey AC
222 163   Steve ARMSTRONG 43:09 MV45 33 Wallasey AC
223   60 Sara Louise SAWICZ 43:30 SF 14 Cybi Striders
224   61 Lucinda GODDARD 43:49 SF 15 Buckley Runners
225   62 Alex DUNCAN-PRICE 43:56 FV40 7 Tattenhall Runners
226   63 Jenny WILLIAMSON 44:24 SF 16 Eryri Harriers
227   64 Alison DONNELLY 44:28 FV50 11 Eryri Harriers
228 164   Karl MOORE 44:31 MV40 29 Wrexham AAC
229 165   Tom DEJONG 44:36 SM 49 Helsby RC
230   65 Angela PEERLESS 44:43 FV65 2 Birkenhead AC
231   66 Ceri BAIRSTOW 44:47 SF 17 Buckley Runners
232 166   Rob WEBSTER 44:52 MV55 15 Tattenhall Runners
233 167   John ETHERINGTON 45:11 MV70 2 Buckley Runners
234   67 Helen ALEFOUNDER 45:29 FV40 8 Prestatyn RC
235   68 Cara JONES 45:45 FV45 8 Prestatyn RC
236   69 Sharon BASFORD 46:04 FV45 9 Tattenhall Runners
237   70 Jen CHAMBERS 46:08 FV40 9 Tattenhall Runners
238   71 Lyn EBBRELL 46:16 FV55 6 Birkenhead AC
239   72 Sarah BROWN 46:17 SF 18 Deestriders RC
240   73 Lorraine NESBITT 46:35 FV50 12 Abergele Harriers
241   74 Deborah RICHARDS 46:36 FV60 4 Prestatyn RC
242   75 Mary SINNOTT 46:43 FV40 10 Birkenhead AC
243 168   Edward ROBERTS 46:50 MV65 7 Helsby RC
244   76 Annette JONES 47:31 FV55 7 Ellesmere Port RC
245   77 Irene BLOUNT 47:43 FV60 5 Buckley Runners
246   78 Nicci CHAPMAN 47:51 FV35 10 Wallasey AC
247   79 Maggie OLIVER 47:57 FV70 2 Eryri Harriers
248 169   Michael DAVIS 48:01 MV70 3 Prestatyn RC
249 170   Brian BEATTIE 48:35 MV70 4 West Cheshire AC
250   80 Philippa KIDD 49:45 FV50 13 Birkenhead AC
251 171   Patrick JAMES 50:38 U20M 7 Birkenhead AC
252   81 Alex EDWARDS 51:12 FV55 8 Wrexham AAC
253   82 Bev GOODSON 51:23 FV45 10 Deestriders RC
254   83 Fiona ROBINSON 51:24 FV50 14 Deestriders RC
255 172   Roy JARDINE 52:12 MV70 5 Eryri Harriers
256 173   Peter HOWELL 52:45 MV55 16 Wrexham AAC
257 174   James DOWNEY 54:09 MV50 16 Birkenhead AC
258   84 Alexis BATY 54:49 FV55 9 Wrexham AAC
259 175   Tony DOOLEY 58:27 MV60 12 Chester TC
260   85 Catherine ROBINSON 59:04 FV40 11 Deestriders RC
261   86 Angharad RHISIART 59:10 FV40 12 Cybi Striders